Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je danas iz Palate Srbije predstavio novi paket ekonomskih mera za poboljšanje životnog standarda građana.
Govoreći o kamatnim stopama na kredite:
„Doneli smo odluku da idemo sa primanjima do 100.000 dinara, što znači da će se ova mera odnosti na gotovo 65 odsto zaposlenih i gotovo 92 procenata penzionera u Srbiji. Radi se o gotovinskim i potrošačkim stambenim kreditima. Gotovinski krediti su oni do 9.000 evra. Kamatna stopa neće smeti da pređe 7,5 odsto. U razgovorima sa našom odličnom bankom, Poštanskom štedionicom, kamata će da bude čak 5.99. Možete li da verujete da imate gotovinski kredit na 71 mesec, to je šest godina“, prema njegovom mišljenju.
Govoreći o stambenim kreditima:
„Uzmete novi stambeni kredit, 90.000 evra, na 30 godina. Iznos kredita je 90.000, visina nominalne kamatne stope je 4.50, za stambene kredite smanjujemo za 0.5 indeksnih poena“, rekao je predsednik Srbije.
Refinansiranje kredita biće omogućeno ljudima koji imaju kredite, a koji ispunjavaju uslove da imaju platu ili penziju do 100.000 dinara.
„Kamata će biti za desetinu manja. To su izvanredne stvari. Prihvata se refinansiranje bez dodatnih troškova. Nema troškova obrade kredita. Nula dinara. Poštanska štedionica neće naplaćivati održavanja računa do kraja godine. Kada ljudi idu da upisuju hipoteke, pokušaćemo da smanjimo te troškove za 50 odsto. i te troškove da smanjimo“, navodi Vučić.
„Ove mere sad možete da kombinujete na različite načine. Ovde ima vas mnogo mladih, do 35 godina. Iskoristite ovo sa svojim dekama, bakama, roditeljima – da vam dodatno pomognu kada kupujete nekretninu veću od 100.000 evra. Da uzmu dodatno najpovoljnije kredite od onih koje smo najpovoljnije dali, ubedljivo najpovoljnije za mlade ljude. Možete da ih kombinujete. Možete da iskoristite sve. Da sebi uzmete i veće domove. Možete da ih uzmete i na najatraktivnijim lokacijama, uz najpovoljnije kredite“, istakao je Vučić.
„To oko cena osetiće svaki čovek, ali ovo će veći efekat da ima na značajnu grupu stanovništva, jer će time da rešavaju velike svoje probleme. I gotovinskim kreditima, ali i još mnogo više stambenim kreditima“, rekao je Vučić.
