Beogradska konferencija je jedan od naziva Prve konferencije nesvrstanih zemalja koja se održala u Beogradu od 1. do 6. septembra 1961.godine u zgradi Skupštine Jugoslavije.
Na Beogradskoj konferenciji su se prvi put okupili predstavnici država nesvrstanih zemalja gde su se formulisali izvorni principi, ciljevi politike i pokreta nesvrstanih kao nezavisnog faktora u međunarodnim odnosima.
Usvojena su tri dokumenta:
- Deklaracija šefova država i vlada,
- Izjava o opasnosti od rata
- Apel za očuvanje svetskog mira.
U Beogradu se okupilo 25 nezavisnih država, tri države koje su imale status posmatrača i 850 novinara.
Uređivanje Beograda za Prvu konferenciju nesvrstanih država
Gradonačelnik Beograda Branko Pešić bio je glavni organizator svih radova u prestonici. Za samo par meseci renovirano je oko 350 ugostiteljskih objekata, izgrađeno je 40 novih ulica, rekonstruisani su vodovod i kanalizacija, postavljena ulična rasveta i prvi put na Terazijama su se pojavile prve svetleće reklame i na Kalemegdanu je postavljena rasveta.
Porušeno je nekoliko nehigijenskih naselja, a stanari su premešteni u nove stanove na Banovom brdu.
Zgrada narodne skupštine je rekonstruisana, pa su uklonjene poslaničke klupe, postavljen je novi pod, postavljen je ovalni sto napravljen od mahagonija i mesinga
Otvoren je Park prijateljstva na Novom Beogradu.
Urađena su dva obeliska. Jedan se nalazio na trgu Marksa i Englelsa koji je nakon konferencije razmontiran. Drugi se nalazi i danas kod Brankovog mosta.
Za vreme Beogradske konferencije izlazio je časopis „Beogradska konferencija”.
Konferencija nesvrtanih zemalja održala se još dva puta u Beogradu i to 1989. godine i 2011. godine.