U petak, 11.04.2025. godine na pojedinim viber grupama građana pojavila se neistinita (lažna) informacija da voda za piće nije ispravna, što je uznemirilo jedan broj građana, saopštili su iz JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija“.
Na osnovu redovnih analiza kvaliteta pijaće vode iz beogradskog vodovodnog sistema, JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija“ odgovorno tvrdi da je voda na česmama potrošača u opštinama: Novi Beograd, Zemun i Surčin zdravstveno bezbedna i higijenski ispravna, u skladu sa svim važećim zakonskim propisima i preporukama.
Informacija sa društvenih mreža, da je došlo do spajanja čiste i sirove vode, nije istinita. U petak, 11.04.2025. godine stanje na terenu je bilo uobičajeno, a ekipe JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija“ obavljale su svoje redovne aktivnosti.
Nikada do sada se u beogradskom vodovodnom sistemu nije desilo da dođe do mešanja sirove (vode sa izvorišta, rečne ili bunarske) i čiste vode za piće. Sirova i pijaća voda se transportuju potpuno nezavisnim distributivnim sistemima.
Naglašavamo, da tokom 132 godine postojanja Beogradskog vodovoda nikada do sada u Beogradu nije zabeležena ni jedna hidrična epidemija prouzrokovana vodom iz beogradskog vodovodnog sistema.
U slučaju kada bi došlo do promene kvaliteta, Beogradski vodovod bi prekinuo snabdevanje građana vodom (vode ne bi bilo na česmama), sve do otklanjanja uzroka koji je doveo do promene kvaliteta.
Kvalitet vode iz sistema Beogradskog vodovoda potvrđuju brojne analize koje se obavljaju u pogonskim laboratorijama i Službi sanitarne kontrole vode JKP BVK, kao i u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd.
Voda se kontroliše u skladu sa domaćim propisima u ovoj oblasti, koji određuju obim i dinamiku ispitivanja. Pored toga, sve etape prerade, distribucije i kvaliteta vode za piće su pod stalnim nadzorom nadležne Sanitarne inspekcije, Ministarstva zdravlja. Multidisciplinarni tim stručnjaka, koji broji više od 50 specijalista različitih profila (inženjeri tehnologije, diplomirani hemičari, farmaceuti, lekari – specijalisti mikrobiologije i higijene, sanitarno-ekološki inženjeri i laboratorijski tehničari, hemijske i medicinske struke) ima na raspologanju najmoderniju opremu i primenjuje najsavremenije metode za proveru kvaliteta vode.
Prvostepena kontrola vode sprovodi se neprekidno u tri smene – 24 sata u pogonskim laboratorijama na svim proizvodnim pogonima JKP BVK, koje su opremljene za fizičko-hemijske i biološke analize.
Drugostepena kontrola u Službi sanitarne kontrole vode obuhvata svakodnevnu analizu vode sa proizvodnih pogona, rezervoari se proveravaju jednom nedeljno, a sa slavina potrošača analizira se oko 100 uzoraka nedeljno, prema planu uzimanja uzoraka. Na području Beograda definisano je oko 170 točećih mesta, najvećim delom iz javnih objekata (vrtića, škola, zdravstvenih ustanova…) koja se kontrolišu dva puta mesečno i na taj način imamo uvid u kvalitet vode iz distributivne mreže. U Službi sanitarne kontrole vode JKP BVK godišnje se analizira oko 10.000 uzoraka pijaće vode.
Kontrola kvaliteta vode za piće iz sistema beogradskog vodovoda koju sprovodi Gradski zavod za javno zdravlje Beograd predstavlja spoljnu, javno zdravstvenu kontrolu, koja čini treći stepen kontrole i nadzora nad njenom ispravnošću. Odvija se svakodnevno tokom dugog niza godina. Analiza preko 7.000 uzoraka vode za piće na godišnjem nivou, sa velikim brojem fizičko-hemijskih, mikrobioloških, bioloških, kao i parametara radioaktivnosti, daje kompletnu sliku njenog kvaliteta. Na bazi ocene dobijenih rezultata prema propisanim vrednostima važećih domaćih i međunarodnih propisa i stručnih procena Gradski zavod za javno zdravlje Beograd daje mišljenje da je voda za piće iz beogradskog vodovodnog sistema u kategoriji zdravstveno bezbednih voda. Na osnovu aktuelnih rezultata, kao i na osnovu rezultata višedecenijskog monitoringa, voda za piće iz beogradskog vodovodnog sistema se ocenjuje kao higijenski ispravna i zdravstveno bezbedna.
Na osnovu svega navedenog, JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija“ odgovorno tvrdi da se voda na celokupnom području grada Beograda (koje je pokriveno gradskom vodovodnom mrežom) može koristiti za piće, pripremanje hrane i održavanje higijene u domaćinstvu.
Izvor: JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija“
Foto:ilustracija/pixabay