Trend

Udruženje arhitekata Srbije: Ukinuti Odluku o rušenju Generalštaba

Radna grupa za odbranu kompleksa Beogradskog Sajma i Generaštaba uputila je otvoreno pismo Vladi Srbije i drugim nadležnim institucijama uz zahtev za ukidanje Odluke o rušenju Generalštaba kao kulturnog dobra, ističući pet činjenica za koje upozoravaju da ih je Vlada zanemarila, saopštilo je Udruženje arhitekata Srbije.

U prvoj tački, udruženje Arhitekata Srbije naglašava da su se svi zaposleni u Republičkom i većina u Gradskom beogradskom zavodu jasno izjasnili da kompleks Generalštaba u celini i dalje poseduje spomeničke vrednosti zbog kojih je upisan u registar kulturnih dobara još 2005. godine, odbijajući da na bilo koji način učestvuju u postupku predlaganja i obrazloženja za ukidanje zaštite.

U narednoj tački podsećaju da je pre donošenja Odluke o ukidanju statusa zaštite bilo kog kulturnog dobra neophodno da takav predlog argumentovano obrazloži Republički zavod za zaštitu spomenika kulture i uputi Vladi posredstvom Ministarstva kulture.

„Takav predlog, prema saopštenju Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, nikada nije upućen“, naglašava u saopšenju Udruženje arhitekata.

Ministarstvo kulture, kao najviši organ u sistemu zaštite kulturnog nasleđa, po Zakonu o kulturnom nasleđu ima obavezu da obezbedi poštovanje svih zakonskih procedura pre donošenja bilo koje odluke koja se odnosi na status kulturnog dobra.

U ovom slučaju, ističu arhitekti, jasno je utvrđeno da Republički zavod za zaštitu spomenika kulture nije pripremio akt, niti elaborat za prestanak statusa zaštite kompleksa Generalštaba.

Ministarstvo kulture je, upozoravaju, kao neposredno odgovorno, moralo osigurati da se zakonske procedure poštuju i da do ovakve odluke Vlade ne dođe bez argumentovanog obrazloženja i stručne procene.

Udruženje upozorava da takav propust ne samo da ugrožava integritet kulturnog nasleđa, već podriva i institucije nadležne za zaštitu kulturnog nasleđa.

Udruženje Arhitekata u četvroj tački ukazuje da su objekti u okviru kompleksa Generalštaba i prostorno kulturno-istorijske celine uz Ulicu kneza Miloša kao kulturna dobra zaštićeni, pre svega Ustavom i zakonima Republike Srbije, kao i neposredno zaštićeni nizom međunarodnih konvencija o kulturnom nasleđu koje je Republika Srbija ratifikovala.

„Skidanjem statusa zaštite učinjena je povreda međunarodnih obaveza Republike Srbije, zbog čega je već stiglo ozbiljno upozorenje najznačajnijih međunarodnih organizacija za zaštitu kulturnog nasleđa, poput ICOMOS International, Docomomo International, Međunarodne unije arhitekata i EUROPA NOSTRA“, ističe u saopštenju Udruženje Arhitekata.

Poslednja činjenica koju je, prema tvrdnjama Udruženja, Vlada zanemarila jeste da u stručnoj javnosti postoji konsenzus oko vrednosti, važnosti zaštite i revitalizacije kompleksa Generalštaba, o čemu svedoči i Deklaracija o sudbini Beogradskog sajma i Generalštaba iza koje stoji 40 naučnih i stručnih institucija iz Srbije.

Posle navedenih argumenata, Udruženje postavlja pitanje „šta je bio razlog za aktivnosti Bezbednosno informativne agencije (BIA) u Republičkom Zavodu za zaštitu spomenika kulture o čemu je javnost obaveštena u ponedeljak 18. novembra, s obzirom da nije jasno kako su svojim protestnim pismom i ukazivanjem na kršenje zakona stručnjaci Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture ugrozili bezbednost građana Srbije“.

Udruženje podseća javnost da su pre nekoliko meseci direktorke Republičkog i Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture podnele ostavke.

„Podsećamo da institucije i službe bezbednosti postoje kako bi štitile javni interes građana odnosno zakone Srbije, a ne političke i privatne interese investitora“, naglašeno je u saopštenju.

Način ustupanja kompleksa Generalštaba inostranom investitoru tajnim ugovorom za koji je javnost saznala isključivo iz medija, ističe Udruženje, budi sumnje u legalnost tog procesa.

Jasno je, kako se dalje navodi, „da su naknadne odluke o ukidanju zaštite donete mimo Ustava, zakona i stručnih načela zaštite kulturnog nasleđa, što ih čini protivustavnim i protivzakonitim“.

Proces valorizacije i zaštite kompleksa Generalštaba, koji je stavljen pod prethodnu zaštitu još 1997. zbog svojih arhitektonsko-urbanističkih vrednosti, a upisan kao kulturno dobro 2005. godine, sa dodatnim memorijalnim vrednostima jer baštini i sećanje na NATO agresiju izvršenu na Saveznu Republiku Jugoslaviju (SRJ) 1999. godine, ukazalo je Udruženje arhitekata.

Činom odluke o ukidanju statusa kulturnog dobra kompleksu Generalštaba, ugroženo je, po oeni arhitekata, ne samo sećanje na važno kulturno-istorijsko nasleđe, nego će najavljenim budućim intervencijama devastirati čitavu prostorno kulturno-istorijsku celinu “Područje uz Ulicu kneza Miloša’’, koja nosi priču o nastanku savremene srpske države kroz 19. i 20. vek.

„Kako su donošenjem navedenih odluka ugrožena sva kulturna dobra na teritoriji Srbije i, po našoj oceni, prekršeni i Ustav i zakoni Republike Srbije ovim javno pozivamo da Vlada Republike Srbije odmah, nedvosmisleno i neodložno ukine svoje odluke“, zaključuje se u saopštenju Udruženja arhitekata Srbije.

Izvor: FoNet / Beogradske vesti

Foto: Ilustracija / A.M