Trend

Protest „Srbija protiv nasilja“

Protest „Srbija protiv nasilja“

Država: Srbija

Prvi protest „Srbija protiv nasilja“ održan je 8. maja u Beogradu i Novom Sadu gde se okupilo nekoliko desetine hiljada građana.

Drugi protest održan je 12. maja u Beogradu u organizaciji dela opozicije gde se okupilo više desetine hiljada građana. Na protestu su pročitani zahtevi, a nakon toga okupljeni građani krenuli su u šetnju od zgrade Skupštine Srbije, preko Ulice Kneza Miloša do mosta „Gazela“. Most je bio blokiran za saobraćaj dva sata. Protesti su takođe održani u još nekoliko gradova Srbije.

Treći protest „Srbija protiv nasilja“ održan je 19. maja u Beogradu. Nakon okupljanja ispred Narodne skupštine, građani su krenuli u protesnu šetnju prošli ulicom Kneza Miloša ka mostu Gazela i Brankovom mostu, koji su na kraju blokirani. U tom momentu se mislilo da je to najmasovnije okupljanje građana od 5. oktobra 2000. godine. Kolona građana se protezala od Doma Narodne skupštine, ulicom Kneza Miloša, Gazelom i do Brankovog mosta. Mediji koji su bili naklonjeni režimu su izveštavali da je bilo nekoliko hiljada ljudi i ako to dokazano nije bilo tačno. Savu Manojlovića, predstavnika organizacije „Kreni-Promeni“, tokom protesta napala je nepoznata grupa muškaraca.

Četvrti protest „Srbija protiv nasilja“ u Beogradu održan je 27. maja, dan nakon kontramitinga stranke SNS i predsednika Srbije Aleksandra Vučića pod nazivom skup „Srbija nade“. Prvi put je počelo sa tz. formiranjem prstenova oko institucija. Na četvrtom protestu nakon okupljanja oko Doma Narodne skupštine krenulo se u protesnu šetnju i okruživanje ili ti stvaranje prstena oko zgrade RTS-a.

Peti protest „Srbija protiv nasilja“ u Beogradu održan je 3. juna gde se nakon okupljanja ispred Doma Narodne skupštine krenulo u šetnju i formiranja „prstena“ oko Predsedništva ( Novog dvora) na Andrićevom vencu. Na protestvu su govorili su glumci Svetlana Bojković, Dragan Bjelogrlić, Nenad Maričić, voditelj Zoran Kesić i Ivan Ivanović, sin Stanike Gligorijević, čija je smrt na naplatnoj rampi ostala kod nekih pod znakom pitanja zbog nedostajanja dva minuta snimka, kao i rudar Jovica Nikolić, koji je, prema njegovim rečima, pretučen zbog odbijanja da proda svoju zemlju u Žagubici. Neki poslanici SNS-a su nazivali pogrdnim imenima neke glumce i javno objavili njihove navodne honorare što je dovelo do izlaska na proteste i jednog broja glumaca ali i do masovnog broja građana. Smatra najmasovnijim izlaskom građana od 5. oktobra 2000. godine.

Šesti protest „Srbija protiv nasilja“ u Beogradu održan je 9. maja. Na protestvu su govorili su glumci Jelisavete Seke Sablić i Milana Marića, profesor Pravnog fakulteta Miodraga Jovanovića i pilota Saše Jovanovića. Građani su nakon obraćanja krenuli u protesnu šetnju i obrazovali „prsten“ oko zgrade Vlade Srbije. Na protestu se kao i prethodno okupilo nekoliko desetina hiljada građana.

Zahtevi protesta

  • Smena svih članova REM-a,
  • ukidanje rijaliti programa i emisija koje promovišu nemoral i nasilje na televizijama sa nacionalnim frekvencijama,
  • zabranu štampanih medija koji svojim sadržajem promovišu nasilje, agresiju i krše novinarski kodeks
  • smenu rukovodstva RTS-a ,
  • oduzimanje nacionalne frekvencije Pinku i Hepiju
  • smena ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića,
  • šefa Bezbednosno informativne agencije Aleksandra Vulin.

Ostalo

Foto

Fotografije: Aleksandar od Beograda

( članak je još u fazi dopune )