Ona je dodala da je planirano da u ovoj godini kroz taj program prođe 1.000 ljudi, i precizirala da u prvom kvartalu 2017. godine treba da započne pilot-projekat u okviru koga bi trebalo da bude obučeno 100 polaznika.
Cilj programa jeste zapošljavanje polaznika u IT sektoru, ukazala je Brnabić, navodeći da svaki polaznik koji prođe selekcioni test i uđe u 100 najbolje rangiranih dobija vaučer koji izdaje Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, sa kojim upisuje željeni kurs.
Ona je rekla da su osnovne ideje programa prekvalifikacije da se potencijalni polaznici rangiraju na osnovu testa talentovanosti i predispozicija koje imaju za IT, pri čemu najbolje plasirani kandidati dobijaju vaučere na osnovu kojih biraju kurs sa liste organizatora obuka.
Prema njenim rečima, obuku pojedinca u najvećoj meri plaća država, uz podršku UNDP, tako što pojedinac plaća participaciju u iznosu od 100 evra, a država finansira vaučer do 1.500 evra po polazniku (svi iznosi navedeni u evrima biće izraženi u dinarskoj protivvrednosti).
Kako bi organizatori IT obuka bili što bolje motivisani da se polaznici kurseva zaposle u IT sektoru, 30 odsto vrednosti vaučera će dobiti samo u slučaju da se polaznik zaposli u IT sektoru u roku od šest meseci od završetka obuke, čime će uticati na smanjenje deficita u IT kadrovima u Srbiji.
U pilot-fazi projekta ceo koncept će biti testiran na četiri organizatora obuka u periodu od šest meseci. U slučaju uspeha, projekat će biti nastavljen uz učešće većeg broja organizatora i 900 polaznika, najavila je Brnabić.
Predstavik „Infostuda“ Stefan Salom iskazao je zadovoljstvo time što su država i Vlada prepoznale značaj IT sektora za razvoj Srbije, posebno što će se početi sa sprovođenjem programa prekvalifikacija talentovanih pojedinaca u junior programere.
„Infostud“, takođe, prepoznaje značaj ovog projekta za IT zajednicu i sa zadovoljstvom ćemo pomoći Ministarstvu u njegovom sprovođenju, kako u davanju informacija koje imamo o tržištu, tako i u prikupljanju informacija od IT kompanija potrebnih za uspešno sprovođenje programa, rekao je Salom.
Rezultati ankete biće dostupni javnosti, bez navođenja imena ispitanika i naziva kompanija, a zarad obaveštavanja javnosti o trenutnom stanju na IT tržištu i potrebama IT kompanija.
Kako bi organizatori mogli što bolje da pripreme svoje obuke sa ciljem da značajno uvećaju šanse polaznika da nađu posao, Infostud je odlučio da pomogne ovom projektu i da putem ankete utvrdi trenutne potrebe IT kompanija za juniorima.
Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave je iz tog razloga uputilo molbu IT kompanijama da što pre, a najkasnije do 31. januara, popune anketu koja se nalazi na sledećem linku: poslovi.infostud.com/IT-prekvalifikacija-srbija, navodi se u saopštenju Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave.