Istorijski muzej Srbije ima zadovoljstvo da Vas obavesti da će povodom obeležavanja predstojećeg praznika Dana državnosti, od petka 14. februara u okviru izložbe „Čekajući stalnu postavku” premijerno biti izložene nove akvizicije Muzeja – predmeti koji su pripadali članovima novovekovne srpske dinastije Obrenović.
Nove akvizicije su tokom prošle godine za kolekcije Istorijskog muzeja Srbije otkupili Republika Srbija i Ministarstvo kulture na aukcijama u inostranstvu u okviru napora da se u Srbiju vrate dragoceni predmeti nacionalnog kulturnog nasleđa koji su tokom prethodnog vremena rasuti širom sveta sticajem različitih istorijskih okolnosti.
Posetioci će imati priliku da po prvi put vide značajne predmete – štap sa binoklom u dršci, izrađen početkom XX veka, na kome su istaknuti grb porodice Obrenović i dinastički moto ”Tempus et meum ius” („Vreme i moje pravo”), kristalni karaf sa pozlatom, izrađen u Beču oko 1880. godine, koji je kao deo staklenog servisa zanatske radionice čuvenog bečkog staklara i dvorskog liferanta Ludviga Lobmejera pripadao dvoru kralja Milana, fotografiju nastalu na Jalti 1889. godine koja prikazuje dopojasni portret kraljice Natalije Obrenović sa ćiriličnim autografom, umetnutu u ram ukrašen raskošno kolorisanom floralno-zoomorfnom dekoracijom u emajlu izvedenoj u tehnici kloazone i bronzanim okvirom sa orijentalističkim motivima, i orden Miloša Velikog IV stepena, izrađen u Beču 1898. godine, upravo u godini kada je kralj Aleksandar I Obrenović ustanovio ovo odlikovanje povodom obeležavanja četiri decenije od Svetoandrejske skupštine na kojoj su Obrenovići smenili na tronu suparničku dinastiju.
U petak, subotu i nedelju (14, 15. i 16. februar) će povodom praznika individualnim posetiocima biti omogućen besplatan ulaz na aktuelne izložbe – tematsku izložbu „Čekajući stalnu postavku” i gostujuću izložbu „Svet u slici – Slika sveta”, koja se realizuje u saradnji sa Upravom za saradnju sa crkvama i verskim zajednicama pri Ministarstvu pravde i Patrijaršijskim upravnim odborom SPC.