Trend

Potpisana Platforma za praćenje sprovođenja ERP-a

Ministar finansija Dušan Vujović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević i šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici učestvovali su danas na uvodnom sastanku za izradu Programa ekonomskih reformi (ERP) od 2018. do 2020. godine.

U saopštenju Ministarstva finansija navodi se da ovaj sastanak predstavlja formalni početak četvrtog ciklusa izrade ERP-a od 2018. do 2020. godine, na osnovu Smernica za izradu, koje je Evropska komisija predstavila u maju ove godine u Briselu, kao i preporuka EKOFIN Saveta, takođe iz maja ove godine.

Na uvodnom sastanku predstavljen je novi ciklus izrade ERP-a sa sadržajem, dinamikom i rokovima, prikazane su novine u smernicama Evropske komisije za njegovu izradu, kao i iskustva u saradnji sa OECD-om i civilnim društvom.

Uoči sastanka, prisutni ministri u Vladi Srbije su, zajedno sa predstavnicima civilnog društva okupljenih u Nacionalnom konventu o EU, potpisali Platformu za praćenje sprovođenja Programa ekonomskih reformi od 2018. do 2020, kao i Programa reformi politike zapošljavanja i socijalne politike.

Na ovaj način, nastavljen je ustaljeni model saradnje državnih institucija i civilnog sektora u izradi ovog strateškog dokumenta.

Uključivanjem organizacija civilnog društva u proces pripreme i primene strateških dokumenata povećava se društveni konsenzus prilikom definisanja javnih politika i podiže nivo razumevanja javnosti o efektima koje određene politike proizvode, čime se olakšava njihovo sprovođenje.

Sastanku su prisustvovali i predstavnici Narodne banke Srbije, Republičkog sekretarijata za javne politike, predstavnici resornih ministarstava, organizacije civilnog društva okupljene u Nacionalnom konventu o Evropskoj uniji, delegacije Evropske unije u Beogradu i OECD-a.

ERP je dokument koji Republika Srbija, kao država kandidat za prijem u članstvo EU, izrađuje na godišnjem nivou i sadrži srednjoročni okvir makroekonomske i fiskalne politike, kao i konkretne prioritetne strukturne reforme.

U skladu sa smernicama Evropske komisije, strukturne reforme u okviru prethodnog ERP-a, od 2017. do 2019. godine, organizovane su u devet ključnih oblasti.

U pitanju su: upravljanje javnim finansijama, tržište energije, transporta i telekomunikacija, sektorski razvoj, poslovni ambijent i smanjenje sive ekonomije, istraživanje i inovacije, podsticanje spoljne trgovine i investicije, obrazovanje i veštine, zaposlenost i tržište rada, socijalno uključivanje, smanjenje siromaštva i jednake mogućnosti