Ministar državne uprave i lokalne samouprave u Vladi Republike Srbije Ana Brnabić najavila je danas da će od 1. juna početi da se primenjuje Zakon o opštem upravnom postupku, koji će omogućiti građanima da dokumenta dobijaju na “jedan klik”.
Brnabić je na sastanku o reformama u javnoj upravi, kojem prisustvuje više od 150 čelnika gradova i opština u Srbiji, kao i načelnici lokalnih uprava, navela da će u tom cilju biti umreženo šest državnih institucija.
Reč je, kako je precizirala, o Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave, Ministarstvu unutrašnjih poslova, Centralnom registru obaveznog socijalnog osiguranja, Republičkom fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje, Poreskoj upravi i Nacionalnoj službi za zapošljavanje.
Tehnički deo posla oko umrežavanja je završen i tokom maja se očekuje test-faza sistema, objasnila je ona i dodala da će za desetak dana početi obuka državnih službenika za primenu tog softvera.
Prema njenim rečima, građani će na taj način moći da dobiju sve potrebne papire na jednom mestu, a procena Ministarstva je da će se pomenuti zakon primenjivati u potpunosti za ona dokumenta koja građani najviše traže.
U pitanju su, kako je objasnila, izvod iz matične knjige rođenih i venčanih i uverenja o prebivalištu, državljanstvu i izmirenim poreskim obavezama, kao i potvrde o statusu nezaposlenih lica, o statusu osiguranog lica i o ličnim prihodima.
Istovremeno, Brnabić je podsetila na to da je do kraja 2016. godine bio rok za lokalne samouprave da prebace svoje matične knjige u elektronski oblik, i apelovala na one opštine koje još nisu završile taj posao da ubrzaju rad jer će njihovi građani biti diskriminisani.
Ona je navela da su lokalne samouprave prebacile svoje matične knjige posle 1946. godine u elektronski oblik 98 odsto, a zajedno sa matičnim knjigama pre 1946. godine 92,2 odsto.
U skladu sa tim, Brnabić je pohvalila Svrljig, Šabac, Koceljevu, Žagubicu i druge opštine, budući da su završile prebacivanje matičnih knjiga u elektronski oblik u zakonskom roku ili pre, a pritom se nalaze ispod maksimalnog broja zaposlenih.
Prema njenim rečima, postupak prebacivanja podataka teče sporo u Aleksandrovcu (34 odsto), Mionici (39 odsto), Ražnju (44 odsto), Svilajncu (48 odsto), Smederevskoj Palanci (49 odsto), Prokuplju (56 odsto) i drugim.
Resorno ministarstvo će, kako je najavila, otvoriti kol centar za žalbe građana koji ne dobiju pomenute usluge od opština ili šest umreženih institucija, jer država mora da bude servis građana.
Na skupu su učestvovali i generalni sekretar Stalne konferencije gradova i opština (SKGO) Đorđe Staničić i izvršni direktor Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) Violeta Jovanović.
Izvor: Vlada Srbije