Predsednik Republike Srbije Tomislav Nikolić ocenio je danas da se dolaskom „Bank of China“ očekuje eksponencijalni rast investicija u Srbiji, jer je upravo ta banka otpočela finansiranje Železare u Smederevu.
Nikolić je u Palati Srbija, na ceremoniji svečanog otvaranja „Bank of China“, koja koja će biti centrala za Balkan i istočnu i zapadnu Evropu, rekao da će uz njenu pomoć, znanje i iskustvo „Hestila“, Železara u Smederevu poslovati bolje nego ikad u svojoj istoriji.
Predsednik Srbije je poželeo da se „Bank of China Serbia a.d. Beograd“ razvija i uspešno posluje na regionalnom nivou, jer njen razvoj garantuje i razvoj Srbije.
Želim vam srećan početak i uspešan rad. Dobrodošli u Srbiju u koju vas, verujem, pored razumljivog interesa za pozicioniranje u ovom delu Evrope, dovodi i iskreno prijateljstvo, ali i prepoznavanje Srbije kao države koja ima sposobnu Vladu koja će u svakom smislu spremno, operativno i stručno odgovoriti visokim zahtevima vašeg poslovanja, naveo je Nikolić.
Predsednik Srbije je rekao da je „Bank of China“ već aktivna u regionu, a da će se od danas koordinacija aktivnosti za ovaj deo Evrope, odnosno za Bugarsku, Rumuniju, Mađarsku, Hrvatsku, Sloveniju, BiH, Crnu Goru i Albaniju, obavljati iz Srbije.
Nikolić je istakao da se ulaganje Kine u Srbiju, nakon smederevske Železare, Pupinovog mosta i infrastrukturnih projekata, naročito u oblasti energetike, saobraćaja i telekomunikacija, nastavlja dolaskom „Bank of China“.
Od “Bank of China“ očekujemo realizaciju finansiranja izgradnje proizvodnih pogona što podrazumeva veliki broj zapošljavanja naših sugrađana. Roba proizvedena u njima biće plasirana na tržišta od više od milijardu ljudi na osnovu jedinstvenih slobodnotrgovinskih sporazuma koje Srbija ima sa Ruskom Federacijom, EU i drugim državama po preferencijalnim uslovima i bez carine, istakao je predsednik Srbije.
Sve su to, kako je ocenio Nikolić, pokazatelji da je poslovično prijateljstvo dve zemlje obogaćeno partnerskim odnosom zasnovanim na međusobnom poštovanju, na poverenju i istinskoj posvećenosti interesima naših građana.
Prema njegovim rečima, ti interesi su, pre svih, konkretna radna mesta, razvoj privrede, prisustvo na stranim tržištima robe i novca, ali i razmena studenata, naučnika, zajedničkih projekata, manifestacija iz oblasti kulture i umetnosti.
On je napominjući da je jedna od tema o kojoj je razgovarao sa predsednikom Narodne Republike Kine Si Đinpingom bila i dolazak „Bank of China“ u Srbiju, istakao da mu je posebno drago što je tadašnji član kineske delegacije, predsednik „Bank of China“ Tjan Guoli, i danas u Beogradu.
Ovaj dan upamtićemo kao početak velikih prilika koje se ukazuju Srbiji, kao ispunjenje obećanja da će Beograd postati regionalni centar, a Srbija lider u mnogim oblastima, ekonomskim i bankarskim posebno, naglasio je Nikolić.
Predsednik Srbije je ocenio da otvaranje jednog od najvećih bankarskih sistema na svetu znači da je u našoj zemlji prepoznat partner spreman za ozbiljne zadatke, politički stabilna država, a ekonomski – država u nezadrživom usponu, te da je zbog takvih pokazatelja, Srbija prva država među zemljama centralne i istočne Evrope sa kojom je Kina potpisala Sporazum o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu.
Svojim potpisima na ovom dokumentu, predsednik Si Đinping i ja postali smo garant njegove realizacije. Najveći infrastrukturni projekat na svetu “Jedan pojas, jedan put“ koji je, inače, lična inicijativa predsednika Si Đinpinga, obuhvata i Srbiju, objasnio je Nikolić.
To znači, prema rečima predsednika Srbije, da će se namera Kine o strateškom povezivanju sa najvećim svetskim tržištima ostvarivati jačanjem infrastrukture svih obuhvaćenih zemalja među kojima Srbija, i zbog svoje geopolitičke pozicije i zbog izuzetno razvijenih odnosa sa Kinom, postaje najvažnija tačka razvoja projekta, sa namerom da bude glavno saobraćajno i svako drugo čvorište.
Posebno zahvalivši kineskom predsedniku Si Đinpingu na iskrenoj posvećenosti realizaciji dogovora, Nikolić je istakao da je veoma zahvalan i na principijelnom, čvrstom stavu Kine u vezi sa nepriznavanjem nezavisnosti i primanja Kosova u Unesko i na stavu Kine kojim u međunarodnoj zajednici brani principe međunarodnog prava i povelje Ujedinjenih nacija.
Najvažniji posao svakog predsednika države i jeste da motiviše svoje sagovornike da povezuju privrede i kulture svojih država, da otvaraju vrata saradnje i dogovore projekte koje će potom vlade zemalja realizovati. Zahvalan sam vladama obe zemlje na poslovnosti i posvećenosti u realizaciji dogovorenih projekata od kojih je jedan od važnijih krunisan ovom ceremonijom, zaključio je Nikolić.
Predsednik „Bank of China“ Tjan Guoli rekao je da otvaranje ove banke u Beogradu predstavlja važan korak koji ta banka preduzima u cilju izlaska u susret rastućim potrebama ekonomske saradnje Srbije i Kine, te da će „Bank of China“, finansijskim uslugama koje pruža, dati svoj dalji doprinos kineskoj inicijativi „Jedan pojas, jedan put“.
Tjan je naveo da Kina i Srbija imaju velike mogućnosti za širenje saradnje u oblasti razvoja infrastrukture i proizvodnog sektora, kao i u sektoru turističkih i finansijskih usluga, ističući važnost obostranih investicija između dve zemlje.
Decembra 2015. godine, obim trgovine između dve zemlje dostigao je 1,56 milijardi dolara, da bi u novembru 2016. godine međusobna trgovina imala vrednost od 1,48 milijardi dolara, rekao je Tjan.
On je istakao da, po osnovu osnovnog kapitala, ova banka, na listi „Top 1.000 svetskih banaka“, danas zauzima četvrto mesto.
Kineska banka u Srbiji će poslovati pod imenom „Bank of China Srbija“ a.d. Beograd i pokrivaće sve zemlje bivše Jugoslavije, kao i Grčku, Rumuniju, Bugarsku i Albaniju.
Njen osnivač u Srbiji je “Bank of China (Hungary) Close Ltd.” iz Mađarske, a sedište će joj se nalaziti na Novom Beogradu, u Bulevaru Zorana Đinđića 2a.
U početku bi trebalo da finansira kineske i srpske kompanije koje će zajednički nastupati i na trećem tržištu, kao i da pruža usluge i stanovništvu.
Svečanoj ceremoniji prisustvovali su i predsednik Narodne skupštine Republike Srbije Maja Gojković, ministri u Vladi Srbije, kao i ambasador Kine u Srbiji Li Mančang.
Izvor: Vlada Srbije
Foto:Kabinet predsednika Srbije