Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Vlade Republike Srbije saopštilo je danas da je po službenoj dužnosti izvršilo nadzor na stručnim radom Centra za socijalni rad Leskovac i Centra za socijalni rad Bojnik, povodom ubistva tri osobe i jednog deteta u maju, u Leskovcu.
Ministarstvo je, povodom saopštenja zaštitnika građana i objavljenih informacija u medijima o njegovim aktivnostima u postupku koji je vodio povodom pomenutih ubistava, u kojem je navedeno da su utvrđeni brojni propusti u radu centara za socijalni rad u Leskovcu i Bojniku i ministarstva nadležnog za porodičnu zaštitu, istaklo da je izvršilo nadzor u zaštiti konkretne porodice i dece.
Na osnovu toga, utvrđeni su određeni propusti u radu stručnih radnika tih centara, zbog čega su njihovim rukovodiocima izdati nalozi da zbog utvrđenih propusta utvrde odgovornost stručnih radnika koji su postupali u zaštiti dece i porodice i obezbede da svi stručni radnici koji rade na zaštiti dece prođu dodatne edukacije kako bi unapredili svoja znanja i veštine za rad sa decom koja su izložena nasilju.
Osim toga, u skladu sa zakonom, o utvrđenim propustima u radu centara za socijalni rad obavešteni su i Republički zavod za socijalnu zaštitu, upravni odbori tih ustanova, kao i organi lokalnih samouprava koji su osnivači navedenih centara za socijalni rad, radi preduzimanja mera iz svoje nadležnosti, uključujući i utvrđivanje odgovornosti rukovodioca centara za socijalni rad.
Ministarstvo je primilo navedeni izveštaj zaštitnika građana, u kome su konstatovani određeni propusti i date preporuke centrima za socijalni rad Leskovac i Bojnik i ovom ministarstvu za njihovo otklanjanje.
Jedna od preporuka koja je data jeste da obezbedi utvrđivanje odgovornisti zaposlenih u navedenim centrima, što nije u nadležnosti ovog ministarstva, već u nadležnosti rukovodioca tih organa, kojima je i dat nalog da tu odgovornost utvrđuju.
Takođe, preporučeno je da Ministarstvo obezbedi utvrđivanje odgovornosti direktora centara za socijalni rad, što takođe nije u nadležnosti Ministarstva, već u nadležnosti upravnih odbora tih ustanova i nadležnih organa jedinica lokalnih samouprava, kojima je Ministarstvo dostavilo izveštaj o izvršenom nadzoru.
Osim navedene, izdata je preporuka koja se odnosi na obavezu Ministarstva da obezbedi da se izloženost deteta nasilju nad drugim članom porodice ili detetu bliskom licu tretira kao zlostavljanje ili zanemarivanje, iako isto spada u elementarna znanja i stručni standard koji se podrazumeva u radu stručnjaka organa starateljstva sa žrtvama nasilja i zlostavljanja i koji je opšte poznat u stručnom radu u oblasti nasilja u porodici.
U skladu sa tim, izdavanje naloga svim stručnjacima centara za socijalni rad za postupanje po navedenom standardu predstavljalo bi, na određi način, i nepoštovanje njihovih stručnih kompetencija i način njihovog omalovažavanja kao stručnjaka koji obavljaju složen i društveno odgovoran rad.
Treća preporuka zaštitnika građana, koja se odnosi na navodnu odgovornost zaposlenog u Ministarstvu, biće pažljivo razmotrena i u odnosu na nju će se postupiti u skladu sa zakonom.
Navedeno postupanje zaštitnika građana podudara se sa načinom rada tog organa, koji u poslednje vreme karakterišu vrlo intenzivirane aktivnosti u kontroli rada ustanova socijalne zaštite u oblasti porodičnopravne i socijalne zaštite, davanje vrlo kratkih i nerealnih rokova za postupanje tim ustanovama uprkos poznatom broju i strukturi zaposlenih u tim ustanovama i objektivnim okolnostima u kojima rade zbog vrlo povećanog broja slučajeva i epidemiološke situacije.
Takođe, postupanje zaštitnika građana odnosi se i na davanje brojnih preporuka koje nisu neophodne u datim okolnostima ili čije ispunjenje nije moguće u zadatom roku, predimenzioniranje odgovornosti Ministarstva za pojedine propuste u radu, za koje su isključivo odgovorne ustanove, intenzivirano informisanje medija o konkretnim slučajevima i isključivo naglašeno isticanje konstatovanih propusta i drugo.
Ministarstvo će nastaviti aktivnosti u cilju donošenju zakona o pravima deteta i zaštitnika prava deteta, kako zbog izuzetnog značaja za zaštitu, unapređenje i promociju prava deteta, s jedne strane, tako i zbog prihvaćenih obaveza Srbije da se takav zakon donese i datih preporuka međunarodnih institucija i domaće stručne javnosti za donošenje ovog zakona, dodaje se u saopštenju.