Muzej afričke umetnosti u Beogradu obeležava Dan državnosti Srbije – Sretenje posebnim programom i besplatnim ulazom za posetioce u subotu i nedelju, 15. i 16. februara, od 10 do 18 časova.
Jedan od centralnih događaja tokom prazničnog vikenda biće stručno vođenje kroz aktuelnu tematsku izložbu „Kanga – tkanine koje govore“, koje je zakazano za nedelju, 16. februar, u 11 časova. Izložba „Kanga – tkanine koje govore“ Aleksandre Prodanović Bojović posvećena je živopisnim industrijskim tkaninama karakterističnim za odevanje žena u Keniji, Tanzaniji i Ugandi. Njihov nastanak vezuje se za uspon svetske tekstilne industrije tokom 19. veka, a kao simboli modernosti su odigrali važnu ulogu u emancipaciji robova na Svahili obali. Danas imaju mnogostruku primenu u „ženskom“ domenu, i istovremeno figuriraju kao metonimijska oznaka kulture istočne Afrike – Svahili obale.
Izložba istražuje višeznačnost ovih tkanina koja počiva na njihovoj tekstualnosti – naštampanim Svahili poslovicama, kao i simbolici boja i likovnih motiva. Komunikativnost kangi otvorila je prostor za pregovaranje društvene pozicije Svahili žena u tzv. „kulturi ćutanja“, a tokom 20. veka omogućila da prerastu u sredstvo državne/političke propagande i popularni reklamni medij usmeren i prema stranom auditorijumu. Prerastavši u vizuelno prepoznatljive simbole Svahili kulture zahvaljujući masovnoj produkciji, kange danas predstavljaju inspiraciju modnim dizajnerima i polazište za savremena identitetska preispitivanja afričkih umetnika.
Za najmlađe posetioce, u istom terminu, biće organizovana kreativna radionica „Šta moja kanga govori?“, namenjena deci uzrasta od 6 do 12 godina.
Kroz crtanje, kolaže i kreativno osmišljavanje vizuelnih poruka, deca će imati priliku da istraže simboliku i komunikativnu moć kanga tkanina, koje u kulturi Svahili obale predstavljaju važan medij za izražavanje ličnih stavova i društvenih ideja.
Učešće u svim programima je besplatno, ali je prijava obavezna putem mejla na [email protected].
Foto: Ilustracija / A.M