Mirijevo je beogradsko naselje u opštini Zvezdara. Jedno je od većih gradskih naselja, ima nekoliko delova: Staro Mirijevo i Novo Mirijevo, čiji su delovi označeni kao Mirijevo II, III,IV.
Ime
Današnji naziv naselja se ustalio početkom 19. veka. Tokom vekova, zabeleženo je više naziva za Mirijevo: Mirine, Miranovac, Mirjevci, Miranje, Milievo, Miliero, Mirova, Miriova i Miria-Nebel (nemačko selo).
Naziv se dovodi u vezu sa pojmom mira. Navodno je na teritoriji Mirijeva zaključen neki mir između Turaka i Austrijanaca uz reči „evo mir“. Po drugom predanju, neko selo se nalazilo sa druge strane Zvezdare, na mestu sportskog centra „Olimp“ (u ulici Milana Rakića), blizu Carigradskog druma, današnjeg Bulevara. Na tako dostupnom mestu Turci su svraćali i pljačkali narod. Da bi izbegli to, ljudi su otišli s druge strane brda, u besputan i šumovit kraj. Tako je navodno, zbog mira koji su tražili, selo dobilo ime Mirijevo.
Ime može poticati i od turske reči „mirija“, koja označava dažbine u naturi koje su seljani morali plaćati.
Iz austrijske okupacije, sa karte kapetana Amana iz 1721-22 Mirijevo (Mirova) imalo je sedam kuća i ozidani izvor, smešteno u dolini na mestu oko današnje crkve. Nemci su u blizini današnje crkve, zatekli džamiju, koju su pretvorili u katoličku crkvu.
U Mirijevu će 1833. početi s radom prva škola. Godine 1834. izgrađena je crkva Svetog proroka Ilije od materijala razrušenog manastira u Slancima. Od istog materijala je izgrađena i česma kod crkve, ispred nekadašnje školske zgrade, a današnje MZ Mirijevo.
Prva ambulanta je otvorena 1960. Ranih 1970-tih se gradi Mirijevo II, a krajem 1980-tih je izgrađeno Mirijevo III, zatim i Mirijevo IV.
( članak još u izradi)